Mám skvelého právnika

Autor: Dalibor Bobok | 9.8.2012 o 18:09 | (upravené 14.8.2012 o 11:22) Karma článku: 11,06 | Prečítané:  245x

Už dlhšie rozmýšľam nad tým, že sa začnem vo svojom blogu venovať jednej téme... Nakoniec ma k nej prinútil kamarátov status v ktorom bol vtip o právnikoch...Tu je: "Dvaja právnici si sadli v kaviarni, vytiahli z kufríkov vlastné bagety a začali ich jesť. Pribehla k nim čašníčka a povedala, že hostia nesmú jesť svoje vlastné bagety. Právnici sa na seba pozreli, usmiali sa a bagety si navzájom vymenili..." Toto nie je len trpký vtip, to je fakt. Oni sa naozaj dokážu skrúcať ako sa im hodí. Horšie je, keď tieto svoje pochybné vlastnosti ťahajú mimo práce." (Štefan Nemlaha)

A presne tu je koreň toho problému... Často počúvam reči typu: "to je ale dobrý právnik... mám skvelého právnika... mám super účtovníčku..." ... dobrý, skvelý a super v tomto prípade však neznamenajú že je sympatický, ktorý rád pomôže... dobrý právnik znamená, že keď Vás žalujú za zabitie, on Vás z toho vyseká...A nie preto, že Vy ste toho človeka nezabili, ale preto, že polícia spravila chybu a vďaka administratívnej chybe vy beháte ďalej po slobode... Dobrá účtovníčka zas znamená, že cez diery v zákone Vám ušetrí nejaké tie peniaze, ktoré by ste mali štátu zaplatiť.

Pokiaľ mi siahajú vedomosti viem, že právo takto funguje... a vlastne celá spoločnosť... Keď je zle, snažíme sa hľadať výhovorky. Právo neslúži spravodlivosti, ale pomaly jej vnáša jed do krvi. Až kým to nepríde do bodu, kde spravodlivosť prosí právo o odpustenie a musí sa ospravedlňovať za svoje dobré úmysly.

Celý ten problém je zrejme ťažko riešiteľný... Na súdoch sa nepoužíva "zdravý rozum".... To zďaleka nie... Dobrý právnik nájde kľučky ako odročiť pojednávanie, presunúť ho pre chorobu či už obžalovaného alebo obhajcu. Keď už vyzerá, že všetko je stratené dobrý právnik začne vyťahovať esá z rukávu typu administratívnej chyby či trik "údeného sleďa". (viď:http://en.wikipedia.org/wiki/Johnnie_Cochran)

Takže keď niekoho zabijete, nezúfajte a zožeňte si "dobrého právnika". Videl som to už na nespočetnom množstve prípadov, od Cicera až po súčasnosť. Nejde predsa o spravodlivosť, ale o to, či ste v práve. A takto dnes behajú po slobode ľudia z Penty, Bubeníková, Mello a mnoho, mnoho ďalších... Žitný dostane 2 roky aj keď do zákruty zrejme telefonoval a šiel nad povolenú rýchlosť. Veď bežne sa stáva, že počas šoférovania dosiahnete "krátkodobý stav bezvedomia".

"Každý právnik je platený - a väčšinou celkom dobre. Každý právnik by mal mať aspoň kúsok svedomia (pokiaľ si ho už nedzičasom nevyplienil z hlavy). Svedomie možno totiž ľahko vymyť na dlážku, ak vám zaplatia a vy napriek tomu, že s niečím vnútorne nesúhlasíte, hľadáte dieru v zákone, kľučku, ohnutý paragraf. A potom víťazoslávne inkasujete! Nemusí ísť pritom o vraždu či krádež. Od mne blízkej osoby - právničky mi párkrát bolo poradené v zmysle: "urob to takto, nie je to síce morálne v poriadku, ale právne to obstojí." No nie je to na grcanie?! Štúdium práva a právna prax kazí charakter" (Štefan Nemlaha)

Krásnym príkladom "dobrých právnikov" je aj pomerne obľúbený no menej známy TV seriál Suits. Aj keď v čase, keď tento blog píšem som videl len prvú časť, už teraz mám jasnejší obraz o tom, ako to v skutočnosti v práve chodí. Otázka však znie...Čo s tým robiť?

Táto vec sa opäť dotýka celej spoločnosti, a znova len ťažko nájdeme riešenie. No má človek pristúpiť na ich hru a hrať nefér aj keď účel je správny? Svätí teda účel prostriedky? Mám ľudí manipulovať, aj keď chcem aby sa mali lepšie? Budem teraz citovať a síce z Assassin's Creed:

"Nasledujú tri veľké irónie radu asasinov (1) Snažíme sa udržovať mier, ale naším prostriedkom je vražda. (2) Snažíme sa otvoriť ľudom myseľ, ale vyžadujeme poslušnosť voči pánovi a určitému súboru pravidiel. (3) Snažíme sa poukázať na nebezpečie slepej viery, a napriek tomu pijeme víno.

Na tieto obvinenia nenachádzam uspokojivé odpovede, iba možnosti... Udeľujeme si výnimku, aby sme mohli šíriť dobro? A pokiaľ áno, čo to o nás vypovedá? Že sme klamári? Každú chvíľu sa snažím vysporiadať s týmito rozpormi a napriek všetkým tým rokom rozjímania som stále nenašiel vhodnú odpoveď.. A bojím sa, že snáď ani neexistuje...

Môžu byť dve veci naraz, ktoré si v každom smere odporujú? A prečo nie? Nie sme snáď dôkazom? My, ušľachtilých záujmov, obdarení primitívnymi prostriedkami? My, ktorí oslavujeme posvätnosť života a hneď na to ho berieme tým, ktorých považujeme za svojich nepriateľov?"

Napriek tomu, že v citácia je o vraždení,  metafora je dúfam jasná. Chcete pomáhať ľuďom ako právnik? Ak chcete v skutočnosti vyhrať, zrejme musíte prijať ich hru... Chcem pomáhať ako politik, mám prijať ich hru? Zatiaľ sa stránim všetkého, čo by mi nedávalo spať. Ale čo ak raz budem musieť pristúpiť na špinavú hru v politike.. Zrejme teda platí, že ak chcete mier, pripravte sa na vojnu. Príklady mnohých osobností ukazujú, že aj keď im záležalo na ľuďom, museli hrať špinavé hry a potajme spriadať nitky na svojich nepriateľov...

Ako teda pristupovať k ľuďom? Jediným východiskom pre mňa ostáva súdiť... súdiť so zdravým rozumom, a nie podľa práva.

 

spoluautor: Štefan Nemlaha

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?